Kafkas çoban köpeği

Kafkas çoban köpeği Sadık güçlü ve cesur bir ırktır. Dünyanın en iri köpek ırklarından da biridir. Kafkas çoban köpeği sürü içgüdüsü mükemmel olan Zorlu Kafkas dağlarında bile Üstün başarılar sergileyen özel bir ırktır. Kökenin de bulunduğu Doğada da çok aşırı yabani hayvanlar olduğu için kırsal arazideki evleri yabani hayvanlardan koruyan Korkusuz bir Gladyatör olarak da bilinir. Kafkas çoban köpeği günümüzde sürü bekçiliği büyükbaş hayvan çiftliklerinde amansız bir koruma villalarda fabrikalarda hırsızlık olaylarına karşı tercih edilen sert bir köpek ırkıdır.

Kafkas çoban köpeği kış şartlarına ve yaz şartlarına dayanıklı ilanda bilinir Yalnız dikkat edilmesi gereken şey uzun tüylü bir köpek ırkı olduğu için iyi bir tüy bakımı gerekmektedir iyi bir tüy bakımı sık sık taramakla iyi rasyonu mamalarla gerçekleşmektedir. Kafkas çoban köpekleri kalın kemikli köpekler oldukları için eklem destekli mamalarla  bakılması gerekir. Kafkas çoban köpekleri kalın kemikli ağır köpekler oldukları için gelişim çağında çene
hizasında yedirilmeli kemik  anatomisi bozulmadan hayatı hazırlanmalıdır. Kafkas çoban köpeği kilo almaya müsait olduğu için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri günlük öğün miktarıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder